Istorie Noiembrie 4, 2014

Biserica cu hramul „Sfantul Spiridon” – Taşca, „este mai înaltă decât cerurile şi mai desfătată decât pământul. Ea niciodată nu îmbătrâneşte, ci totdeauna va înflori în Hristos”. (Sf. Ioan Gura de Aur).

Din centrul comunei Taşca, la aproximativ 1,5 Km pe drumul comunal Taşca – Hamzoaia, trecând râul Bicaz, prin pădurea de pin negru, sus pe o ridicătură de munte este aşezată Biserica din Taşca.

Urcarea pana la Biserica se face mai greu, dar odata ajunsi in curtea Bisercii putem admira in vale, moderna Fabrica de Ciment Tasca, localitatea Secu (Valea Secului), satul Floarea cu muntele Floarea (1350m) si pana departea Masivul Hasmasul Mare (1793m).

Prima Biserica din Tasca a fost construita din lemn la anul 1864 care a ars pana in temelii in anul 1912, din biserica veche pastrandu-se doar niste sfesnice aplicabile pe perete pentru lumina.

Asadar, in anul 1914 s-au inceput lucrarile de constructie la biserica noua, desavarsindu-se in anul 1925, iunie 14, cand a fost sfintita de P.S. Grigorie Leu Botosaneanu, vicarul Mitropoliei din Iasi.

Intre anii 1984 – 1989, Biserica a fost reparata, repictata in interior, de aceasta data in tehnica „al fresco”, de pictorii Chiuaru Mihai si Huminiuc Dinu, dar si in exterior, preot fiind Paul Oprea si a fost resfintita la 8 mai 1989 de P.S. Episcopul Pimen Suceveanu.

Din luna iulie a anului 2005, pastoreste aceasta parohie, vrednicul si tanarul preot Cornel Valentin Ghiurca, care incepe refacerea casei parohiale si a celei praznicale, a drumului de acces la biserica, in panta foarte abrupta, care a fost betonat, dar si inceperea reacoperirii Bisericii cu tabla de cupru in septembrie 2008.

Astfel, casa parohiala a fost extinsa, fiind dotata cu retea de apa curenta si canalizare. Si casa praznicala a fost extinsa, reamenajandu-se in primul rand sala de mese si bucatariei. Tot in acest spatiu a fost amenajat un birou parohial, dar si o sala-muzeu, ce va detine documente din istoira bisericii, vesminte preotesti si anexe, precum si obiecte liturgice, steaguri, fotografii documentare si multe altele.

Preoti slujitori:

• Pr. Ioan Corijescu (n.1855 – d.1933) a pastorit intre anii 1904 – 1930;
  • Pr. Octav Alexandru Corijescu (n.1905 – d.1970) cu pastorie intre anii 1930 – 1970;
  • Pr. Ioan Butnaru a deservit Biserica Tasca intre anii 1969 – 1970;
  • Pr. Bobric Constantin intre anii 1970 – 1984;
  • Pr. Petre Paulian Oprea intre anii 1984 – 2005;
  • Pr. Cornel Valentin Ghiurca din Iulie 2005 pana in prezent.